Tags :Gaming

Новости Хардвер

Alienware’s M15 R3 е подобрен, но конкуренцијата е подобра.

Најтенкиот лаптоп за игри на Alienware за кратко. Alienware’s M15 R3 е солиден гејмерски лаптоп за воведување или повторно воведување на она што е способна за овие денови компанијата во сопственост на Dell. Ова е големо подобрување во однос на дизајнот на оригиналниот M15 објавен пред неколку години, оттргнувајќи некои тешки LED диоди и аголен […]Read More

Хардвер

Глувчињата на Logitech G ќе имаат нов оптички сензор

Logitech официјално го ажурираше оптичкиот сензор HERO Првата верзија на овој производ беше претставена пред четири години. Потоа во 2018 г. го видовме безжичниот глушец G PRO за прв пат како го користи сензорот HERO 16K. Технологијата му дозволи на Logitech дополнително да го оптимизира овој клучен елемент на компјутерската галантерија. Главното подобрување во новиот […]Read More

Хардвер

Acer го најавува својот прв 4K монитор

Резолуција од 4K и стапка на освежување од 144 Hz и има цена од 1.246 долари Acer го објави својот најнов монитор кој нуди не само резолуција од 4K, туку и поголема брзина на освежување од 144 Hz што се напојува со вклучување на HDMI 2.1 пристаништата. Мониторот Acer XV282K KV е дел од серијата […]Read More

Хардвер

Аркаден стик за Nintendo Switch

8BitDo претстави нов аркаден стик 8BitDo претстави нов аркаден стик, кој всушност многу занесно потсетува на мешавина на NES контролер и Street Fighter V. Овој периферен уред ќе пристигне со поддршка за PC и Nintendo Switch, а на играчите ќе им бидат понудени голем број опции и можности за прилагодување. Овој нов стик доаѓа со поддршка за Nintendo […]Read More

Хардвер

MSI го претстави гејминг мониторот Optix

Optix закривен монитор од 27 инчи MSI го претстави Optix MAG271VCR – закривен гејминг монитор од 27 инчи. Мониторот имплементира нов дизајн, со ARGB LED дифузери зад мониторот, во X формат. Optix MAG271VCR  користи VA панел со закривеност од 1800R, има агли на гледање од 178 степени и 16:9 однос на страници. Резолуцијата на мониторот е Full HD (1920 […]Read More

Хардвер

Honor ќе ја претстави Hunter серијата

Honor ќе ја претстави Hunter серијата гејминг лаптопи Honor Hunter серијата е најавена преку тизери на Weibo социјалната мрежа. Нешто претходно, официјален претставник на Honor истакна дека првиот гејминг лаптоп на компанијата ќе има одлични можности за спроведување на топлината. Honor е подготвен да ја претстави новата серија гејминг лаптопи, под името Hunter. Компанијата сега […]Read More

Хардвер

Gigabyte го претстави новиот гејминг монитор

Gigabyte свитканиот ултра широк гејмерски монитор G34WQC GIGABYTE го објави својот прв ултра-широк монитор за игри, G34WQC. Мониторот на серијалот GIGABYTE стана жешка тема меѓу медиумите и гејмерите од неговото лансирање. Мониторот за игри Gigabyte серија G34WQC е опремен со роден 1500R VA панел со резолуција од 1440P и стапка на освежување 144Hz со време […]Read More

Хардвер

Xbox Series X конзолата пристигнува во ноември

Новата генерација на Xbox пристигнува во ноември Microsoft истакнува дека Xbox Series X ќе има околу илјада игри достапни за конзолата по нејзината објава (тоа ги вклучува и насловите на кои сопствениците на Xbox One веќе сега можат да им пристапат). Меѓу нив се и некои поинтригантни игри (The Medium), а исто така и постарите наслови ќе […]Read More

Хардвер

Logitech G923 е новиот гејмерски волан

Новиот гејмерски волан за компјутери и конзоли Logitech официјално го претстави новиот атрактивен додаток за гејмерите наречен G923. Всушност, под ова име лежи првиот управувач на компанијата за тркачки игри на компанијата за пет години. Logitech G923 е наследник на G29 и G920, кои уживаа голема популарност ширум светот. На прв поглед, дизајнот на G923 […]Read More

Хардвер

ASUS го претстави првиот HDMI 2.1 гејминг монитор

Новиот ROG монитор ќе биде компатибилен со конзолите од следната генерација ASUS, Republic Of Gamers, најавува дека ќе го ослободи првиот светски HDMI 2.1 овластен гејмерски монитор кој нуди големина на екранот до 43 инчи. Овој сертификат за HDMI 2.1 ги помина сите тестови за компатибилност и валидација, што ги спроведе Алион Лабс, АД. Новиот […]Read More