Акциите на Twitter паѓаат

Портпарол на twitter изјави дека компанијата „го разгледува“ прашањето

Aкциите на Твитер паднаа дури 4% во тргувањето после часови, додека компанијата се обидуваше да разбие хакери што ги презедоа сметките на повеќе корисници од висок профил.Сметките кои им припаѓаат на Барак Обама, Елон Муск, effеф Безос, Канје Вест, Jо Бајден, Ворен Бафет, Епл и многу други, ги сменија своите сметки во среда попладне, сите објавувајќи твитови кои ги насочуваа корисниците кон измама на Биткоин. Измамата ги насочува следбениците на сметката да испратат одреден број на Bitcoin на адреса за блокирање.Портпарол на Твитер изјави дека компанијата „го разгледува“ прашањето, но веднаш не ги коментираше.До моментот на објавување, адресата на blockchain поврзана со хакираните твитови собраа Bitcoin во вредност од повеќе од 100,000 американски долари.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.