Tags :twitter

Социјални Медиуми

Twitter додава инструкции, хаштагови и емоџи за да промовира предвремено

Платформата за социјални медиуми, исто така, ќе обезбеди врски до информации за предвремено гласање. Почнувајќи од денес, американските корисници на Твитер ќе добијат упатства во нивните домашни временски рамки за да ги охрабрат да гласаат предвреме, како што се приближуваат претседателските избори на 3-ти ноември. Ажурирањата ќе вклучуваат сигнали за упатување кон најавите на јавниот […]Read More

Социјални Медиуми

Twitter ќе престане да отстранува „хакирана содржина“ освен ако не

Платформата беше критикувана за блокирање на врските до сториите на NewYork Post за синот на Joe Biden. Twitter ја менува својата политика против објавување хакирани материјали по критиките за тоа како се справи со сторијата на NewYork Post за поранешниот потпретседател Joe Biden и неговиот син Hunter. Довербата и безбедноста на Twitter,  Vijaya Gadde, објави […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Големиот прекин на Twitter може да заврши, компанијата вели дека

Причината е нејасна. Twitter доживеа прекин што започна во раните вечерни часови во четвртокот, при што некои корисници пријавија проблеми со испраќање твитови и освежување на временските рамки почнувајќи кратко по 17:30 часот Непосредно по 19 часот попладне, твитовите почнаа да ги преминуваат временските рамки и работите може да се вратат во нормала. „Немаме докази […]Read More

Социјални Медиуми

Twitter се бори против изборниот хаос со тоа што ги

Платформата се обидува да спречи дезинформации околу изборите во САД на 3 ноември. Twitter во петокот објави мноштво привремени измени со цел спречување на злоупотребата околу претседателските избори во САД на 3 ноември. Твитовите што вклучуваат предвремени тврдења за победа ќе бидат етикетирани, твитовите наменети за поттикнување мешање во изборите или изборните резултати ќе бидат […]Read More

Новости Социјални Медиуми

„Birdwatch“ на Твитер изгледа како нов обид за искоренување на

Твитер потврди дека ќе сподели повеќе „наскоро“. Твитер потврди дека работи на нова опција, моментално наречена „Birdwatch“, што може да им дозволи на заедницата на Твитер да се предупредат едни на други за погрешни твитови што може да предизвикаат штета. Има многу страшно што не знаеме за идејата, вклучително и дали Твитер навистина ќе ја […]Read More

Интернет Социјални Медиуми

Американскиот Сенат ги повикува шефовите на Гугл, Фејсбук и Твитер.

Комитетот за трговија на САД во Сенатот гласаше за покана на главите на Гугл, Фејсбук и Твитер. Тоа значи дека Сундар Пичаи, Марк Цукерберг и Jackек Дорси се соочуваат со квизови од страна на сенаторите во врска со нивната политика за различни видови содржина. Еден фокус ќе биде правната заштита што ја уживаат во однос […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook и Twitter растурија руска мрежа

Операцијата била насочена на PeaceData Операцијата била насочена на PeaceData, која тврди дека е непрофитен информативен вебсајт на англиски и арапски јазик. Компанијата соопшти дека онлајн кампањата била поврзана со руската Агенција за интернет истражување (Internet Research Agency – IRA), организација блиска до руската Влада која се сомничи за мешање во претседателските избори во САД […]Read More

Социјални Медиуми

Twitter воведе избор за кој може да одговори на твитовите

Промената ќе може да се прави при објава на мрежата Корисниците ќе имаат избор од три прилагодувања, односно две нови кои треба да го подобрат корисничкото искуство и да промовираат значајни разговори. После успешно завршено тестирање, Twitter од оваа недела на сите корисници ќе им овозможи да можат да изберат кој ќе може да се […]Read More

Социјални Медиуми

Twitter сака да го купи TikTok

Twitter се обрати до кинеската компанија ByteDance Twitter се обрати до кинеската компанија ByteDance која ја поседува апликацијата TikTok и изрази заинтересираност за преземање на американските операции на апликацијата. Веста дека Twitter и TikTok се во прелиминарни разговори и дека Microsoft и понатаму води во трката за преземање на американските операции на оваа апликација, прв ја објави […]Read More

Социјални Медиуми

Twitter со нов пропуст што им се заканува на Android

Само неколку недели откако доживеаја сериозен хакерски напад Само неколку недели откако доживеаја сериозен хакерски напад кој откри дека нивните вработени се најслабата алка во осигурувањето, објавена е уште една, не толку добра вест, од Twitter. Имено, тие најавија дека постои безбедносен пропуст што може потенцијално да ги изложи приватните податоци на некои корисници на […]Read More