Polestar Precept, електричен седан, напојуван од Android, оди во производство.

Под-брендот Volvo оди напред правејќи го својот остар седан концепт во реалност.

Во февруари, кинеската компанија за електрични возила „Полестар“ откри прекрасен концепт на седан наречен „Прецепт“, кој се одликуваше со неверојатен дизајн, заедно со внатрешен блок полн со одржлив материјал. Но, како и кај повеќето концепти, не беше јасно дали Precept некогаш ќе биде вистински автомобил. Денес, Полестар ја брише таа неизвесност објавувајќи дека заводливиот седан навистина ќе започне да се произведува.

Полестар започна како под-бренд на перформанси на Волво и сега се појави како една од поинтересните кинески ЕВ компании на пазарот. Компанијата, која е во заедничка сопственост на Volvo и матичната компанија на Volvo, Geely, неодамна започна да го доставува Polestar 2, неговиот електричен седан со природен Android Automotive, на клиенти во Европа и Северна Америка.

Неговиот следен автомобил требаше да биде теренец, Polestar 3. Но, сега се чини дека производителот на автомобили прво ќе прави уште еден седан – што е сосема добро. Една од најдобрите работи во врска со Polestar 2 (што морав да го возам минатиот месец и целосно уживав) е дека тој не е теренец. Може да се заснова на платформата Volvo XC40, но за разлика од Audi E-tron или Mercedes EQC, Polestar во суштина е хечбек маскиран во лимузина. Но, охрабрува фактот што Волво отиде со возило што не беше пикап или џип како прв електричен автомобил со батерија.

Исто така, охрабрувачки е посветеноста на Полестар за одржливост. Кога за прв пат беше објавен во концепт форма, компанијата ги постави еколошките претпоставки на Precept: внатрешните панели и потпирачите за седишта се изработени од „композити базирани на лен“; седишта што биле „3Д плетени од рециклирани шишиња ПЕТ [или полиетиленски терефталат]“; потпори и потпирачи за глава направени од рециклиран плута винил; и теписи направени од рекултивирани рибарски мрежи.
„Потрошувачите сакаат да видат промени во оваа индустрија – не само соништа“, рече во изјавата Томас Ингенлат, извршен директор на Полестар. „Сега, Прецепт станува уште посилна изјава. Ние сме посветени на намалување на влијанието врз животната средина на нашите автомобили и нашиот бизнис. Целта треба да биде неутралност на климата, иако јас признавам дека тоа е долгорочна цел “.

Polestar, исто така, се задева со подлабока интеграција на Android Automotive, мајчин систем за инфо-забава на Google, во Precept. Седанот ќе го препознае возачот додека се приближува кон автомобилот и автоматски ги подготвува своите омилени апликации и поставки. „Помошникот на Google“ ќе препознае повеќе јазици, вклучително и локални акценти и ќе може да има поприродни разговори. Полестар исто така замислува видео-стриминг да стане поголема компонента на искуството во автомобилот – секако паркиран или за време на полнење.

Сеуште нема информации за тоа кога Прецептот ќе започне со производство. Polestar исто така одби да ги објави релевантните спецификации како што се цената, големината на батеријата, опсегот и конфигурацијата на моторот.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *