Tags :Android

Вештачка Интелигенција Новости Софтвер Социјални Медиуми

„Помошникот на Google“ добива прилагодени кратенки за директна интеракција со

„Еј Гугл, испрати твит“ „Помошникот на Google“ станува сè поинтегриран со апликации од трети страни на телефони со Android. Google ја шири можноста за пребарување апликации, па дури и употреба на говорни команди за популарни задачи, како што се испраќање пораки, започнување работи или прелистување на вашата кошничка. Додека „Помошникот“ подржуваше отворање апликации преку говорни […]Read More

Софтвер Телефони

Андроид 101: како да го прилагодите вашиот панел за повеќе

Може да покажете едно, две или три копчиња на дното на вашиот екран. Во Android 11, Google додаде нова функционалност во својот панел за повеќе задачи или прегледот на неодамнешните апликации – оној пригоден проток на сликички што ви овозможува да ги прегледувате сите ваши активни апликации и да изберете која сакате да ја користите. […]Read More

Автомобили Вештачка Интелигенција Наука Новости

Polestar Precept, електричен седан, напојуван од Android, оди во производство.

Под-брендот Volvo оди напред правејќи го својот остар седан концепт во реалност. Во февруари, кинеската компанија за електрични возила „Полестар“ откри прекрасен концепт на седан наречен „Прецепт“, кој се одликуваше со неверојатен дизајн, заедно со внатрешен блок полн со одржлив материјал. Но, како и кај повеќето концепти, не беше јасно дали Precept некогаш ќе биде […]Read More

Интернет Новости Софтвер

Функцијата за откажување на бучавата на Google Meet се шири

На интернет е достапно од јуни. Google го воведува својот импресивен отказ на бучавата во Google Meet на Android и iOS, но за жал, тој нема да биде достапен за секого – мора да бидете корисник на G Suite Enterprise или G Suite Enterprise for Education за да ја искористите практичната опција , Вели Гугл. […]Read More

Софтвер

Android 11 – се што треба да знаете

Android 11 – се што треба да знаете Апдејтот на Android 11 конечно пристигна. Google ја претстави новата верзија на оперативниот систем на 8 Септември. Android 11 најпрвин пристигнува на Pixel смартфоните, а доколку немате уред од Google ќе треба да почекате за новиот опреративен систем. Новата верзија на Android воведува нови опции на смартфоните, […]Read More

Софтвер

Што е Google AdMob за Android и како работи

AdMob е популарен производ на Google AdMob е популарен производ на Google кој нуди паметно решение за генерирање приходи од мобилни апликации. Платформата нуди лесен начин за развивачите на софтвер да ги профитираат своите наслови со играње одредена количина на реклами. До сега, AdMob имаше статус на ексклузивна понуда за работната површина, но сега е […]Read More

Софтвер

Како да се префрлите од Android на iPhone

Move to iOS е новата апликација што помага на складирање на дата IOS на Apple и Android на Google се две мобилни платформи со многу различни пристапи кон безбедноста, приватноста и изборот на софтвер. Мигрирањето од едната на друга може да биде предизвик,како да преминете од Android на iPhone. Користете ја официјалната услуга Move to […]Read More

Софтвер

Google Duo ќе биде достапен за телевизори со Android

Google постојано се обидува да ги оптимизира перформансите на своите апликации Социјалната изолација околу пандемијата го направи Google Meet еден од нивните најважни производи. Апликацијата за видео конференции е предмет на голем број ажурирања што обезбедија бесплатен пристап до врвни одлики. Google Meet исто така нуди поддршка за додатоци на Chromecast, што ви овозможува да […]Read More

Софтвер

Huawei ќе продолжи да ги ажурира своите Android смартфони

Huawei ќе ги ажурира своите сегашни Android смартфони, и покрај ограничувањата на САД Големите проблеми за Huawei започнаа во мај минатата година, кога паднаа во т.н. „црна листа“ на американската влада. Ова воведе сериозни ограничувања на нормалните трговски можности на компанијата и деловните односи. Соодветната лиценца е обновена неколку пати, но тоа нема да биде […]Read More

Социјални Медиуми

Најновата апликација на Google, „Google Phone“ сега може да се

Најновата апликација на Google, „Google Phone“ сега може да се инсталира од Play Store на речиси секој телефон Во април популарната апликација Google Phone ја прошири својата поддршка за уредот во Play Store. Претходно врзани со уредите Pixel и Android One се чини дека Google го отвора за употреба на други уреди и софтвер. Во тоа времесè […]Read More