Qualcomm Snapdragon 732G ќе понуди подобра графика

Qualcomm претстави нов процесор

Qualcomm претстави нов гејминг процесор за паметни телефони со среден опсег со Android.

Моделот Snapdragon 732G ќе користи и графички процесор Adreno 618, кој дава 15% подобра графика од претходникот.

Poco беше првиот производител кој веднаш објави дека ќе го користи новиот Snapdragon 732G за идните модели. Самиот чипсет продолжува да го користи процесорот Kryo 470, но со зголемена основна фреквенција – 2,3GHz.

Чипсетот исто така ќе поддржува некои од системите во Snapdragon Elite Gaming. Меѓу нив е поддршката за HDR10, 4K HDR10 PQ, HLG видео репродукција и многу повеќе.

Хардверот исто така вклучува WiFi 6 802.11ax, Bluetooth 5.1. И иако се чини дека засега нема да има 5G верзија, тоа не е целосно исклучено.

Телефоните со овој процесор ќе можат да користат повеќе функции. Овие вклучуваат компатибилност со Брзо полнење 4+, DisplayPort преку USB-C, aptX адаптивно аудио и многу повеќе.

Чипсетот може да се појави во првите паметни телефони до крајот на годината.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *