Tags :hardware

Хардвер

AMD доби лиценца за снабдување на хардвер за Huawei

Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија. Санкциите на американската влада ефективно ја исклучуваат компанијата од синџирот на снабдување. Санкциите против компанијата сепак значат дека тие веќе не можат да купуваат и да нарачуваат […]Read More

Хардвер

Acer го најавува својот прв 4K монитор

Резолуција од 4K и стапка на освежување од 144 Hz и има цена од 1.246 долари Acer го објави својот најнов монитор кој нуди не само резолуција од 4K, туку и поголема брзина на освежување од 144 Hz што се напојува со вклучување на HDMI 2.1 пристаништата. Мониторот Acer XV282K KV е дел од серијата […]Read More

Хардвер

Sony, наводно, прави милиони помалку PS5 конзоли

Sony очигледно има проблеми со производство Sony ги намали очекувањата за производство на PlayStation 5 за четири милиони единици и сега очекува да произведе околу 11 милиони единици до крајот на март, според новиот извештај на Блумберг. Блумберг претходно објави дека Sony планира да го зголеми производството на околу 10 милиони единици до крајот на […]Read More

Хардвер

Изложба на PlayStation 5 официјално објавена за следната недела

16 септември, цената и датумот на издавање веројатно ќе бидат откриени Следната изложба на PlayStation 5 ќе се одржи следната недела на 16 септември, официјално објави Sony. Настанот, кој ќе започне во 13:00 часот, беше објавен на официјалниот блог на PlayStation токму сега. Освен што ги спомна новите наслови што доаѓаат на конзолата, Sony не […]Read More

Хардвер

Новите модели на Huawei MateBook X и Huawei MateBook 14

Нудат ажурирани процесори и поддршка за Wi-Fi 6 Huawei MateBook X и Huawei MateBook 14 се новите додатоци во портфолиото за компјутери на компанијата. Со тежина од само 1 кг, MateBook X има најголема дебелина од само 13,6 мм и е помал од листот А4. Доаѓа со 3K Infinite FullView дисплеј, скоро без рамка, поддршка […]Read More

Хардвер

AMD ќе се натпреварува со Intel Comet Lake

AMD стана вистински конкурент на Intel За прв пат по години, AMD стана вистински конкурент на Intel и продолжува да ги користи технолошките потешкотии на својот конкурент. Трите генерации на Ryzen процесори и овозможија на компанијата да биде доминантен фактор. За неколку квартали, AMD агресивно ја зајакнува својата позиција и планира да ги воведе долго […]Read More

Хардвер

AMD ќе претстави нови Zen 3 процесори

AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец, кога ќе видиме нова генерација на процесори на компанијата. Специфичен датум на премиерата ќе биде 8 октомври, а информацијата веќе ја потврди извршната директорка Лиса Су со објава на Twitter. Шефот на AMD вети „возбудливи изненадувања“ за […]Read More

Хардвер

Microsoft ќе претстави буџетски лаптоп Surface

Одлуката на компанијата е официјално да претстави нов модел од серијата Microsoft Surface Windows лаптопите се многу популарни, но факт е дека конкуренцијата на оваа нишка на пазарот е исклучително сериозна. Chrome OS уредите го прошируваат својот удел на пазарот главно во буџетскиот сегмент, што се чини дека го загрижува сè повеќе Microsoft. Одлуката на […]Read More

Хардвер

Конзолата Xbox Series S ќе чини 299 долари

Најкомпактниот претставник на серијата досега Со месеци се шпекулираше за желбата на Microsoft да претстави поевтина верзија на Xbox Series X. Премиерата на ваква конзола ќе ја интензивира конкуренцијата со Sony во последниот квартал и ќе ја стимулира нивната продажба кон крајот на 2020 година. Предметниот уред се развива под името Xbox Series S, а […]Read More

Хардвер

Новите монитори од серијата Philips E2

Нудат дизајн без рамка, карактеристики на игри и детална слика MMD, водечки партнер на мониторите на Philips, ја претстави серијата Philips E2: ново семејство монитори кои комбинираат елегантен дизајн и иновативни карактеристики што одговараат и на домот и на канцеларијата. Ултра-тенкиот дизајн на рамката од 3 или 4 страни обезбедува максимална големина на површината за […]Read More