Tags :AI

Вештачка Интелигенција

Вештачката интелигенција прави совршени сендвичи

Вештачката интелигенција прави совршени сендвичи Добриот појадок е клучот за добар ден. За да не ви го расипе расположението и да ги „наполните батериите“, сендвичот мора да биде совршен, што значи дека мора да биде подготвен според сите стандарди. Експерт за машинско учење Итан Розентал смета дека толку сериозно прашање како правење сендвич треба да […]Read More

Наука

Како ќе реагираат роботите ако луѓето ги злоупотребуваат?

Како ќе реагираат роботите ако луѓето ги злоупотребуваат? Луѓето се среќаваат и ќе сретнат се повеќе роботи на различни јавни места. Со развојот на технологијата, експертите стравуваат дека злоупотребата на роботи ќе стане се почеста практика. Злоупотребата може да има многу форми, од лесна интервенција како што е стоење на патот на робот-продавач до екстремно […]Read More

Вештачка Интелигенција

Робот свештеник во јапонски храм

Роботи свештеници низ јапонските храмови Јапонскиот храм Кодаиџи, во Кјото, има робот свештеник со името Миндар, кој носи футуристички поглед за проповедањето во овој 400-годишен будистички храм. Креаторите на овој робот изјавија дека планираат да му дадат можност на Миндар машинско учење, што ќе му овозможи да одговори на посебните духовни прашања на верниците со […]Read More

Вештачка Интелигенција

Кина прва ја претстави платформата за вештача интелегенција

Кина прва ја претстави платформата за вештача интелегенција Кина лансираше платформа на вештачка интелигенција (АИ) со заедничка промоција на глобалниот развој на растечката индустрија.Истражувањето и развојот на платформата Dubhe започнаа во октомври 2018 година при што скоро 100 истражувачи беа вклучени во проектот. Таа има за цел да стане лидер во индустријата со фалсификување екосистем […]Read More

Вештачка Интелигенција

Вештачката интелигенција ќе ги надвладее луѓето

За помалку од пет години ќе владее вештачката интелегенција Илон Маск предупреди дека вештачката интелигенција може да ги „надвладее“ луѓето во следните пет години. “Мислам дека многу паметни луѓе ја игнорираат вештачката интелигенција затоа што мислат дека компјутерот никогаш нема да биде толку паметен како нив. Ова е, се разбира, е лажна претпоставка предизвикана од […]Read More

Вештачка Интелигенција

Вештачката интелигенција може да открие преку глас ако некој е

Вештачката интелигенција може да открие преку глас ако некој е болен Сите добро знаеме каков е гласот на лицето со тешка настинка. Дали би препознале како звучи лицето кое страда од некоја болест? Најверојатно не. Научниците веруваат дека алгоритмите и вештачката интелигенција наскоро ќе можат да откријат знаци на болеста.Секој наш внатрешен орган е еден вид […]Read More

Вештачка Интелигенција

Fluffy and Spot на Boston Dynamics одат на Ford во

Fluffy and Spot на Boston Dynamics одат на Ford во Мичиген  за да го истражат својот погон Спот има нова фабрика за производство на скенирање на работни места во Форд. Нешто неверојано ама вистинити и од голема помош.Бостон Динамикс започнува со работа во Форд во август.Моторната компанија изнајмува два од роботите со четири нозе со прекар Флефи […]Read More

Вештачка Интелигенција

Робот почнува работа во ресторан во САД

Ќе прави 160 хамбургери на ден Aмериканскиот синџир ресторани за брза храна White Castle вработи робот за приготвување хамбургери во соработка со новата роботичка компанија „Мисо Роботикс“, со седиште во Пасадена, Калифорнија, САД. Проектот сѐ уште е експериментален и ќе се реализира само во еден ресторан, во Чикаго (Илиноис). Роботот почнува со работа вo септември […]Read More

Вештачка Интелигенција

Робот кој не може да се убие

Научници од Беркли создадоа робот кој не може да се убие Роботот го направија научници од Универзитетот Беркли во Калифорнија, а има импресивни способности. Иако тежи помалку од милиграм, тој мал робот може без проблем да поднесе на него да згазне возрасна личност. Мал робот, тежок само десетина грама, не изгледа толку издржлив, но е […]Read More

Вештачка Интелигенција

Здраво Робот-HELLO ROBOT мобилна роботска платформа

Ова е Stretch – или поточно, изданието за истражување на Stretch. Името секако го пренесува високиот, слаб и минималистички дизајн на роботот за домашни помошници. Раширувањето е различно и некако познато, со директен технички дизајн кој прилагодува голем број на стандардни роботски елементи дизајнирани да понудат разноврсна машина која е способна да пребарува низ куќа и да […]Read More