Како се променија лаптопите во последните 10 години

Се сеќавате како изгледаа лаптопите пред 10 години?

Се сеќавате како изгледаа лаптопите пред 10 години? Оттогаш, многу работи се сменети на подобро – од внатрешни хардверски компоненти, екрани, поврзаност со целокупниот дизајн.

Процесори

Денес, процесорите во лаптопи се многу побрзи. Во 2010 година, слично на 11-инчниот MacBook Air на Apple, сè уште користеше чипови Intel® Core Du 2 Duo, додека ние сега сме на 10-та генерација Intel® Core ™ процесори.

Овој напредок се чувствува денес. Полесно е од кога било да извршите повеќе апликации одеднаш, а искуството за игри е неспоредливо со пред 10 години.

Во исто време, современите лаптопи стануваат потенки и потенки (како и полесни), со што се многу полесни и поудобни за носење отколку што беше пред една деценија.

Батерија и цена

Покрај моќноста и преносливоста, постојат два други очигледни начини на кои лаптопите остварија значителен напредок од 2010 година, имено во однос на траењето на батеријата и цената.

Не е тешко да се најдат прифатливи лаптопи кои нудат сè што ви треба за да ја извршите вашата дневна работа. И повеќето лаптопи користат SSDs за чување на вашите апликации и документи. Тие се многу побрзи од традиционалните хард дискови и се гаранција дека дури и буџетските лаптопи можат да работат со Windows 10.

Во однос на траењето на батеријата, се појавија иновативни лаптопи кои се карактеризираат со неверојатно долг век на траење на батеријата. Ова е можно благодарение на современите процесори како што се 10-тата генерација на процесори Intel® Core ™ серија.

Dell нуди модели со траење на батеријата од околу 20 часа, а можете да добиете уште поголем живот со таканаречените „секогаш поврзани“ компјутери. Тие можат да понудат траење на батеријата од 22 до 23 часа.

Дисплеј и иновации

Секој производител има своја визија за тоа како треба да изгледа совршен лаптоп. Со текот на годините бевме сведоци на интересни иновации. MacBook Pro на Apple има бар за допир. Ова е лента за допир чувствителна на допир која се наоѓа на горниот дел од тастатурата, која обезбедува пристап до најпотребните команди.

Идејата за втор дисплеј ја претстави Lenovo со Јога Книга, која има Е-Ink екран. Asus претстави втор екран што седи под главниот дисплеј, над тастатурата, во своите лаптопи ZenBook Pro и игри. Разговаравме и за лаптопите со преклопни екрани, како што е Lenovo’s ThinkPad X1 Fold.

4K-дисплеите во целина беа огромен напредок, вклучувајќи ја и OLED технологијата, која овозможува квалитет на сликата, за што само би можеле да сонуваме пред 10 години.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.