Tags :news

Наука

Кинескиот технолошки гигант воведува такси без возач во Вухан

Кинескиот технолошки гигант Baidu ги собра сите потребни дозволи за да понуди комерцијална услуга роботакси, целосно без возач. Услугата првично ќе биде понудена во Чонгкинг и Вухан преку апликацијата за возење со град, Apollo Go. Baidu забележа голем успех во Вухан и Чонгкинг неколку месеци откако на компанијата и беше одобрена дозвола да обезбедува транспортни […]Read More

Социјални Медиуми

Signal може да биде забранет во Белгија

Белгија планира да предложи измена на законот што ја надминува претходната обврска за задржување податоци. Сегашната легислатива во Белгија вели дека давателите се обврзани да ги чуваат само податоците што се веќе собрани, а податоците што давателот ги немал не можат да се чуваат бидејќи истите податоци не постојат. Според новиот предлог-закон, провајдерите се принудени […]Read More

Хардвер

Глувчињата на Logitech G ќе имаат нов оптички сензор

Logitech официјално го ажурираше оптичкиот сензор HERO Првата верзија на овој производ беше претставена пред четири години. Потоа во 2018 г. го видовме безжичниот глушец G PRO за прв пат како го користи сензорот HERO 16K. Технологијата му дозволи на Logitech дополнително да го оптимизира овој клучен елемент на компјутерската галантерија. Главното подобрување во новиот […]Read More

Хардвер

AMD доби лиценца за снабдување на хардвер за Huawei

Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија. Санкциите на американската влада ефективно ја исклучуваат компанијата од синџирот на снабдување. Санкциите против компанијата сепак значат дека тие веќе не можат да купуваат и да нарачуваат […]Read More

Социјални Медиуми

Забрана на користење на TikTok и WeChat

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре Луѓето кои веќе ја имаат инсталирано апликацијата, сепак ќе можат да ја користат како и обично, но нема да можат да преземаат нови ажурирања, што наскоро може да доведе до дисфункција на апликацијата, бидејќи програмерите нема да можат да ги поправаат […]Read More

Наука

Hubble објави нови слики од Јупитер

Како изгледа бура на Јупитер Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од Јупитер. NASA објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа. Фотографиите се направени на 25 август, кога Јупитер беше оддалечен 656 милиони километри од Земјата. На фотографиите се гледа бела бура во […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook ги спои разговорите на Messenger и Instagram

Facebook исто така веќе откри планови за спојување на Messenger, WhatsApp и Instagram Компанијата поседува некои од најпопуларните мобилни апликации во индустријата. Facebook исто така веќе откри планови за спојување на Messenger, WhatsApp и Instagram во заедничка платформа. Таквата миграција е поврзана со сериозни технолошки бариери и ќе трае долго. Сепак, проектот постепено почнува да […]Read More

Хардвер

Безжично полнење на уреди од далечина

Huawei патентираше нова технологија Huawei тестира многу концепти со кои се обидува да ги подобри своите уреди. Не треба да заборавиме дека Huawei доминира и во сегментот на телекомуникациска опрема и е компанија со сериозни позиции во промоција на 5G технологијата. Санкциите на американската влада не ја спречуваат Huawei да биде креативна во своите производи. […]Read More

Хардвер

MediaTek продаде 26% од процесорите за телефони

MediaTek може да се пофали со 26% од целата продажба за кварталот Аналитичарите од Counterpoint Research сега го објавија својот последен извештај, кој го следи развојот на пазарот за мобилни процесори за паметни телефони. Податоците го опфаќаат вториот квартал и покажуваат дека разликата помеѓу Qualcomm и MediaTek е прилично минимална и е изразена во три […]Read More

Социјални Медиуми

TikTok ги зголемија своите корисници за 75%

Да го свртиме вашето внимание кон статистичките податоци Тешко дека има сопственик на паметен телефон кој не чул за TikTok. Апликацијата за мобилни телефони подобри голем број записи за популарност и продолжува да создава импресивен сообраќај. Веќе ве известивме дека TikTok ќе го подели својот бизнис во нова компанија, чијашто делумна сопственост е Oracle. Сега […]Read More