Tags : news

Глувчињата на Logitech G ќе имаат нов оптички сензор

Logitech официјално го ажурираше оптичкиот сензор HERO Првата верзија на овој производ беше претставена пред четири години. Потоа во 2018 г. го видовме безжичниот глушец G PRO за прв пат како го користи сензорот HERO 16K. Технологијата му дозволи на Logitech дополнително да го оптимизира овој клучен елемент на компјутерската галантерија. Главното подобрување во новиот […]Прочитај повеќе

Продажбата на 5G телефони ќе надмине 278 милиони

До крајот на 2020 година Пазарните набудувачи од Canalys го објавија својот последен извештај, кој ги следи актуелните трендови на пазарот на паметни телефони. Водечки заклучок е дека големиот интерес за технологијата 5G ќе биде движечка сила за целата мобилна индустрија во 2020 година. Специфичните прогнози на Canalys предвидуваат дека 278 милиони паметни телефони ќе […]Прочитај повеќе

Samsung Display претстави флексибилен OLED дисплеј

Со најмала кривина во светот Samsung е популарен со Super AMOLED дисплеите во нивните мобилни уреди, кои ги надминуваат сите конкурентни технологии. На крајот на минатата година дознавме дека Samsung Display ќе инвестира 11 милијарди долари во развој на дисплеи од следната генерација до 2025 година. Средствата се само дел од амбициозните планови на компанијата […]Прочитај повеќе

AMD доби лиценца за снабдување на хардвер за Huawei

Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија. Санкциите на американската влада ефективно ја исклучуваат компанијата од синџирот на снабдување. Санкциите против компанијата сепак значат дека тие веќе не можат да купуваат и да нарачуваат […]Прочитај повеќе

Samsung Wireless Charger Trio

Нов безжичен полнач што истовремено може да полни смартфон, паметен часовник и слушалки Wireless Charger Trio може брзо да ги полни Samsung телефоните до 90W. Тука е и поддршката за Qi уреди до 5W и поддржува 7.5W полнење за Apple производите. Претходно во текот на овој месец, Samsung ги претстави Galaxy Tab A7 и Galaxy […]Прочитај повеќе

Toyota GR Yaris

Новиот модел на Toyota е неверојатен Toyota објави промотивно видео на претстојниот GR Yaris. Toyota GR Yaris од 2021 година е прегледан во едноминутно видео објавено од Toyota Gazoo Racing во Јапонија. Краткиот филм ги отсекува снимките од Светскиот рели автомобил Gazoo Racing Yaris заедно со видео запис за претстојниот патнички автомобил GR Yaris додека […]Прочитај повеќе

Забрана на користење на TikTok и WeChat

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре Луѓето кои веќе ја имаат инсталирано апликацијата, сепак ќе можат да ја користат како и обично, но нема да можат да преземаат нови ажурирања, што наскоро може да доведе до дисфункција на апликацијата, бидејќи програмерите нема да можат да ги поправаат […]Прочитај повеќе

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro

Xiaomi се подготвува да претстави нов смартфон Се работи за моделот Mi 10T Pro со главна камера од 108 MP, батерија од 5.000 mAh и екран со фреквенција на освежување од 144 Hz. Според досегашниот извештај, овој уред се очекува до крајот на септември, а најверојатно ќе има 6,67-инчен IPS LCD екран со резолуција од […]Прочитај повеќе

Hubble објави нови слики од Јупитер

Како изгледа бура на Јупитер Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од Јупитер. NASA објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа. Фотографиите се направени на 25 август, кога Јупитер беше оддалечен 656 милиони километри од Земјата. На фотографиите се гледа бела бура во […]Прочитај повеќе

Кои игри ќе се достапни на PlayStation 5

Од Sony најавија нови цени за видеоигрите за конзолата Од Sony најавија нови цени за видеоигрите за конзолата  PS5 – ќе чинат 70 долари. Ова се однесува на сите AAA ексклузиви на коишто работат во студиото на Sony, a засега е потврдено дека треба да издвоите 70 долари за Demon’s Souls Remake, Destruction All Stars […]Прочитај повеќе