Tags :Amd

Новости Хардвер

AMD ги открива своите нови Zen 3 Ryzen 5000 процесори,

Достапно на 5-ти ноември, со почеток од 299 долари. AMD штотуку ја објави својата нова постава на процесори од серијата Ryzen 5000 за работната површина, кои се и првите чипови од компанијата што ја карактеризираат својата следна генерација Zen 3 архитектура и претставуваат најголем скок за десктоп чиповите на AMD досега. AMD исто така ги […]Read More

Хардвер

AMD ги објави првите Ryzen процесори за хромбук-компјутери

AMD ги објави првите Ryzen процесори за хромбук-компјутери Лаптопите базирани на нив се очекуваат во четвртиот квартал AMD ги објави првите мобилни процесори Ryzen и Athlon за црви. Дизајнирани во соработка со Google, чиповите од серијата C Ryzen и Athlon 3000 ќе најдат место во првите хромбук-компјутери со технологија Зен. Мобилните системи од оваа категорија […]Read More

Хардвер

AMD доби лиценца за снабдување на хардвер за Huawei

Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија. Санкциите на американската влада ефективно ја исклучуваат компанијата од синџирот на снабдување. Санкциите против компанијата сепак значат дека тие веќе не можат да купуваат и да нарачуваат […]Read More

Хардвер

AMD ќе се натпреварува со Intel Comet Lake

AMD стана вистински конкурент на Intel За прв пат по години, AMD стана вистински конкурент на Intel и продолжува да ги користи технолошките потешкотии на својот конкурент. Трите генерации на Ryzen процесори и овозможија на компанијата да биде доминантен фактор. За неколку квартали, AMD агресивно ја зајакнува својата позиција и планира да ги воведе долго […]Read More

Хардвер

AMD ќе претстави нови Zen 3 процесори

AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец AMD подготвува голем настан на почетокот на следниот месец, кога ќе видиме нова генерација на процесори на компанијата. Специфичен датум на премиерата ќе биде 8 октомври, а информацијата веќе ја потврди извршната директорка Лиса Су со објава на Twitter. Шефот на AMD вети „возбудливи изненадувања“ за […]Read More

Хардвер

AMD Ryzen 6000 ќе биде достапен во 2022 година

AMD има амбициозни планови AMD има амбициозни планови да продолжи да го проширува својот удел на пазарот на штета на Intel на глобалниот пазар на компјутери. Податоците беа објавени на Интернет, откривајќи што да очекуваме во компанијата следната година. На пример, во 2021 година. ќе ја видиме премиерата на три нови AMD архитектури, со кодно […]Read More

Хардвер

AMD Zen 3 ќе биде објавен подоцна оваа година

AMD: Zen 3 според планот ќе биде објавен подоцна оваа година AMD истакна дека минатата година, на 7. јули, компанијата ги објавила 7nm CPU и GPU производи, а тоа на истиот ден се проширува и оваа година, преку новите процесори од Ryzen 3000XT серијата. Во видео порака објавена на нејзиниот Twitter профил, извршната директорка на […]Read More

Хардвер

Sapphire го претставува Radeon RX 5600 XT

Radeon RX 5600 XT пократка и помала верзија Sapphire претстави помала верзија на својот Radeon RX 5600 XT Pulse наречен RX 5600 XT Pulse BE. Графичката картичка Pulse BE има помал фактор на форма и брзина на графичкиот процесор за графичка контрола до 1,620 MHz додека се лади само од два фанови. Графичката картичка Sapphire […]Read More

Хардвер

Објавените се цените за процесорите Интел 10. Генерација

Intel ќе ги објави производите на сериите Comet Lake, кои се 10-та генерација на процесори оваа година. Цените на овие процесори веќе се одвиваат на страниците за малопродажба. Цените не се многу различни од очекуваните. Интел, кој е неоспорен лидер на пазарот на процесори долго време, успеа да го задржи раководството во последните години, но […]Read More