Tags :Science

Наука

Hubble објави нови слики од Јупитер

Како изгледа бура на Јупитер Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од Јупитер. NASA објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа. Фотографиите се направени на 25 август, кога Јупитер беше оддалечен 656 милиони километри од Земјата. На фотографиите се гледа бела бура во […]Read More

Наука

Близу Земјата ќе пролетаат три големи астероиди

До крајот на неделава близу Земјата ќе пролетаат три големи астероиди Научниците стануваат сѐ подобри и подобри во откривањето на вселенските тела, особено оние кои се потенцијална закана за нашата планета. Минатиот месец аматер астроном откри астероид кој професионалците го промашија. Леонарду Амарал од Бразил на 27 август го забележа астероидот 2020 QU6 со дијаметар од […]Read More

Наука

Огромен леден блок се откина во Гренланд

Се откина еден од најголемиот арктички глечер Ледениот блок што се откина е со големина од 113 квадратни километри, а сателитските снимки покажуваат дека тој започнал да се распаѓа на помали парчиња. Поголем од површината на Париз, се откина од најголемиот арктички глечер, Ниогалвфјердсфјорден, на североистокот на Гренланд, поради, како што велат научниците, рапидниот пораст […]Read More

Наука

Dynetics, конкурент на Starship на SpaceX

Dynetics ја заврши својата изградба во рок од три месеци Dynetics Inc обезбеди ажурирања на својот систем за човечко слетување за договорот за слетување лунар на NASA денес. Компанијата е една од тројцата на кои им беа доделени дозволи од вселенската агенција во април за изградба на возила за слетување, кои ќе бидат клучен дел […]Read More

Наука

Јапонија испраќа 8K камери на Марс

NHK развиваат 4K и 8K камери Јапонската агенција за воздушно истражување и NHK развиваат 4K и 8K камери (преку Параболниот лак) за испраќање на Марс и неговите природни сателити. Резолуцијата од 8К е ретка и на Земјата, но тоа не ја спречува Јапонија да прави слики со ултра висока резолуција на друго место во Сончевиот […]Read More

Наука

Можен знак за живот пронајден на Венера

На Венера е откриен фосфин Атмосферата на Венера содржи траги од фосфин, гас што може да се припише на живите организми на Земјата, објавија научниците. Состојбите на Венера често се опишуваат како пеколни, бидејќи таму дневната температура е доволно висока за да се раствори оловото, а атмосферата е скоро целосно составена од јаглерод диоксид. Група […]Read More

Наука

NASA ќе купува Месечев прав

Од приватните компании NASA објави дека ќе почне кампања за купување камења, прав, песок и други материи од Месечината, од приватните компании, кои имаат свои мисии таму. Американската Национална воздушно-вселенска агенција би го купила сѐ тоа за да го користи во истражувања. Целта на кампањата е и, како што се наведува – поддршка на идните […]Read More

Наука

SpaceX ќе лансира турски сателит

SpaceX ќе лансира турски сателит, четврти во земјата Али Таха Коч, шефот на претседателската канцеларија за дигитална трансформација на земјата, во вторникот изјави дека сателитот го градат Airbus Defense and Space, пионер во воздушната технологија. „Со Türksat 5A, Турција ќе има област на покривање што ги опфаќа Блискиот исток, Европа, Северна Африка и Јужна Африка“, […]Read More

Наука

Месечината ‘рѓосува поради Земјата

На Месечината се појавила рѓа Имено, ‘рѓата на Месечината не би требало да биде можна бидејќи таму нема кислород, што е еден од двата основни фактори што ја предизвикуваат. Другиот е водата. Индиското лунарно вселенско летало Чандрајан-1 кружел околу Месечината во 2008 година и собра податоци што до денес придонеле за многу откритија, вклучувајќи го […]Read More

Наука

Мистериозен сигнал од вселената

Астрономите во потрага по изворот Во јуни оваа година астрономите забележале брз радио сигнал попознат како FRB 121102, кој се повторува по иста шема и нѝ доаѓа од вселената. Ова е вторпат да биде откриен радио сигнал со препознатлива и повторувачка шема. Приближно на секој 161 ден од вселената нѝ пристигнува мистериозен сигнал, а сега […]Read More