Tags :TikTok

Социјални Медиуми

TikToK Е МРЕЖА НА ИДНИНАТА?! Нова одлична опција што ќе

Во свет во кој доминира многу подолга содржина, видеата до една минута се точно тајната на планетарниот успех на TikTok. Мет Наваро, „инсајдер“ кој често има сигурни информации за иновациите кога станува збор за социјалните мрежи, ја објави оваа вест на својот профил на Twitter. Засега, видеата можат да траат и до една минута, што […]Read More

Социјални Медиуми

TikTok сега им дозволува на родителите да ги прават профилите

Ажурирањето на родителските контроли додава и нови ограничувања за пребарување. TikTok денес ја проширува својата функција за родителска контрола за да им даде на родителите повеќе опции за тоа што може да види нивниот тинејџер и колку е приватна нивната сметка. Повеќето ажурирања се однесуваат на приватноста. Родителите сега ќе можат да ограничат кој може […]Read More

Социјални Медиуми

TikTok и Sony Music постигнуваат долгоочекуван договор за лиценцирање.

Се чини дека не се менува многу, но барем музиката не исчезнува. TikTok и Sony Music Entertainment постигнаа договор за лиценцирање со кој ќе продолжат да се носат песни од списокот на хит-изведувачи на групата за снимање на видео апликацијата за кратки форми. Ниту една од компаниите не би соопштила вистински детали за тоа што, […]Read More

Социјални Медиуми

Забраната на ТикТок уште еднаш беше блокирана од судијата, овој

Ограничувањата поставени на 12-ти ноември сега се во мирување. ТикТок доби уште едно одземање од обидот за забрана на администрацијата на Трамп денес, бидејќи федералниот судија во Пенсилванија ја блокираше владата да се движи напред со ограничувања што ефикасно ќе ја затвореа апликацијата следниот месец. Судијата донесе прелиминарна забрана против серија забрани од страна на […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram и TikTok стануваат минато: Нова социјална мрежа расте побрзо

Новата видео-платформа YurOn ги поврзува своите корисници на нов начин, користејќи т.н. поврзани видео разговори. Овој разговор функционира така што корисниците кои поставуваат прашања и одговараат на нив преку кратки видеа. За само неколку месеци од неговото лансирање, YurOn привлече над 5.000 корисници, кои денес поминуваат повеќе време на таа социјална мрежа отколку на Twitter. […]Read More

Социјални Медиуми

Пакистан ја укина забраната за TikTok по само 10 дена.

Апликацијата е забранета за хостирање на „неморални“ и „непристојни“ видеа. Пакистан ја укина забраната за „ТикТок“, само 10 дена откако ја блокираше апликацијата со образложение дека е домаќин на „неморални“ и „непристојни“ видеа. Пакистанскиот орган за телекомуникации (ПТА) сега вели дека ТикТок ја „увери“ агенцијата дека видеата ќе бидат модерирани „во согласност со општествените норми […]Read More

Социјални Медиуми

Забрана на користење на TikTok и WeChat

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре Луѓето кои веќе ја имаат инсталирано апликацијата, сепак ќе можат да ја користат како и обично, но нема да можат да преземаат нови ажурирања, што наскоро може да доведе до дисфункција на апликацијата, бидејќи програмерите нема да можат да ги поправаат […]Read More

Социјални Медиуми

TikTok ги зголемија своите корисници за 75%

Да го свртиме вашето внимание кон статистичките податоци Тешко дека има сопственик на паметен телефон кој не чул за TikTok. Апликацијата за мобилни телефони подобри голем број записи за популарност и продолжува да создава импресивен сообраќај. Веќе ве известивме дека TikTok ќе го подели својот бизнис во нова компанија, чијашто делумна сопственост е Oracle. Сега […]Read More

Социјални Медиуми

TikTok ќе ја подели својата деловна активност во нова компанија

Чијашто делумна сопственост е Oracle Мобилната апликација продолжува да биде во центарот на вниманието поради претстојната аквизиција на бизнисот на TikTok. Така, Oracle стана главен кандидат за аквизиција на TikTok. Реализацијата на зделката е единствениот начин да се задржи апликацијата достапна за американските корисници. Стратегијата предвидува создавање на нова компанија што ќе биде одговорна за […]Read More

Социјални Медиуми

YouTube Shorts ќе биде конкурент на TikTok

Новата опција наречена YouTube Shorts Во последните месеци, формата за кратко споделување видео во времетраење од 15 секунди, воведена од TikTok, стана многу популарна. Неверојатниот успех на апликацијата и фактот дека помина над 2 милијарди инсталации за водечките платформи не може да останат незабележани од Google. Компанијата сега е подготвена со новата опција наречена YouTube […]Read More