Tags : Apple

Apple го премести производството на iPad и MacBook од Кина

Огромниот добавувач на Applе, Foxconn го преместува своето производство на моделите на iPad и Macbook од Кина во Виетнам, според изворите на Reuters. Според информациите, Apple побарал од Foxconn за ваквото преместување поради трговската војна помеѓу Кина и САД. Ова ќе биде прв пат во историјата на Apple, моделите на iPad да бидат произведени надвор […]Прочитај повеќе

Интересни работи за компанијата Apple!

1. Apple и Samsung всушност не се толку лути ривали. Тие дизајнираат многу делови меѓусебно. 2. Еден од најпрвите модели на Apple компјутери бил продаден за 387,000 долари во 2013. 3. Иако Стив Џобс бил основач на компанијата, тој бил отпуштен од неа во 1985 година. 4. Трошокот за да се направи првиот компјутер на […]Прочитај повеќе

Дали имате iPhone? Погледнете како Apple ви го олесни допишувањето.

Apple воведе нова опција во iOS 14 што ви овозможува да залепите до девет разговори на горниот дел од екранот. Најновата голема надградба на софтвер на Apple за iPhone и iPad воведе нешто што навистина може да им помогне на луѓето кои често разменуваат пораки. Апликацијата Messages ви овозможува да „залепите“ до девет разговори на […]Прочитај повеќе

Патент на Apple покажува интересен сталак за два монитора.

Кога се во прашање решенијата за монтирање на сталаци за монитори, секој има некои поинакви приоритети. Постојат такви на кои совршено им одговара постољето со кое доаѓаат нивните монитори, додека на други можеби би им било подобро решение кое би им оставило повеќе простор на работната маса. Во зависност од тоа колку монитори користите, можеби […]Прочитај повеќе

Apple тужен за влошување на перформансите на паметните телефони.

Европската организација за заштита на потрошувачите, „Европотрошувачи“ (Euroconsumers) го тужи Apple во четири земји на ЕУ, барајќи вкупна отштета од 180 милиони евра за намерно влошување на работата на паметните телефони, со крајна цел да ги натера потрошувачите да купуваат нови. Ова го објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на здружението, коешто ги претставува интересите на […]Прочитај повеќе

Далечинскиот управувач на Apple TV има уште една алтернативна опција

Universal Electronics планира да ја продаде својата верзија на далечинскиот управувач Apple TV преку кабелски компании. Universal Electronics Inc. (UEI) ја претстави својата верзија на озлогласениот непопуларен далечински управувач на Apple TV „специјално развиен и дизајниран“ за клиенти, сателити и MVPD (дистрибутер на повеќеканална видео програма), објави компанијата. Далечинскиот управувач користи Bluetooth ниска енергија или […]Прочитај повеќе

Не е iPhone 13! Apple подготвува потполно НОВ ПРОИЗВОД!

Нема време за губење – покрај серијата iPhone 13, Apple, наводно, веќе работи и на сосема нов производ. Тоа е флексибилен телефон! Велиме „наводно“ затоа што е сè уште на ниво на гласини, но толку многу пати е докажано дека каде што има чад, има и оган. Како што пренесува кинескиот „Економски дневни вести“, повикувајќи […]Прочитај повеќе

MagSafe Duo на Apple е помалку моќен од обичниот полнач

Постигнувањето на максимална брзина може да биде скапо. Apple го ажурираше списокот со продавници за сè уште необјавениот полнач MagSafe Duo со уште неколку информации за тоа како ќе работи додатокот со разни адаптери за напојување. Како што е наведено од Марк Гурман од Блумберг, Duo се полни до 11W со USB-C адаптер 20W, максимум […]Прочитај повеќе

Apple ги отфрли стикерите кои промовираа носење маска, но сега

Едноставно, не сака програмерите да го искористуваат COVID-19. Двајца програмери на Apple добија зелено светло да промовираат носење маски со своите стикери за iOS, откако претходно добија одбивања од Apple кои сугерираа дека прават „несоодветни препораки за пандемијата COVID-19“. Еве како започна оваа приказна: Како може пријателска налепница што носи маска да биде несоодветна референца […]Прочитај повеќе

Apple го става на условна казна големиот снабдувач Pegatron за

Pegatron фалсификувал документи за програма за студентски работници Apple го прекина големиот снабдувач Pegatron од нови договори по откривањето на повреди на студентскиот труд во некои од тајванските производители во Кина. Apple открил дека Pegatron фалсификува документи за да ги прикрие прекршувањата на кодексот на однесување на Apple за добавувачите. Pegatron е еден од најголемите […]Прочитај повеќе