Tags :Covid-19

Наука Новости

Лабораториските тестови на Colgate покажуваат дека пастите за заби и

Во тек е програм на клиничко истражување за потврдување на потенцијалот на производите за орална нега во забавување на ширењето на вирусот Лабораториските студии покажуваат дека пастите за заби кои содржат цинк и течностите за уста кои содржат цетилпиридиниум хлорид (CPD) го неутрализираат вирусот кој предизвикува COVID-19 за 99,9 проценти. Студиите се дел од програмата […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19.

Facebook соопшти дека ќе ги блокира лажните и научно неиздржани тврдења за вакцината  против COVID-19. Станува збор за проширување на постојните правила на компанијата против дезинформации за пандемијата. Facebook се одлучи на овој чекор по веста дека наскоро ќе започне вакцинацијата против коронавирусот низ целиот свет, пренесуваат светските медиуми. Како што наведуваат, идеолошки различни групи […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Модераторите на Facebook во Индија беа под притисок да се

Консултантската фирма Genpact ги повика вработените да влегуваат низ целата пандемија. Модераторите на Facebook лоцирани во Индија беа под притисок на нивниот работодавач, трета договорна фирма Genpact, да се вратат во канцеларијата и покрај безбедносните проблеми во врска со пандемијата COVID-19, според новиот извештај на непрофитната публикација „Rest of World“. Genpact, една од многуте фирми […]Read More

Хардвер

LG официјално објавуви електрична маска за прочистување на воздухот

LG официјално објавуви електрична маска за прочистување на воздухот LG официјално објави преносен прочистувач на воздухот што го носите на лицето како маска. На PuriCare погоден за носене прочистува воздухот користи еден пар на заменливи филтри слично на она што би се најдат во опсегот на компанијата. Маската има сензори за откривање кога дишете во или надвор и […]Read More

Наука

Руската вакцина против COVID-19

Руската вакцина против COVID-19 Корона вирусот цел свет го загризува па после Америка се и РусијаРуската вакцина која ја направил центарот Гамалеј ќе биде регистрирана на 12ти август, а први ќе ја примат медицинските работници и постарите жители на земјата. Вакцината ќе биде регистрирана на 12ти август. Сега е во тек последната, третата фаза на […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook ја отстрани објавата на Трамп за коронавирус

Во интервјуто на Доналд Трамп тврди дека децата се „скоро имуни“ на КОВИД-19. Доказите сугерираат дека ова не е точно. Трамп исто така посочи дека училиштата треба да се отворат бидејќи вирусот  ќе замине. Видеото потоа беше споделено на Фејсбук страницата на претседателот. Социјалната мрежа одлучи дека ова ги прекршило упатствата за содржината за дезинформации и го отстранило објавувањето. […]Read More

Наука

Комарци, Дали го носат коронавирусот?

Комарци, Дали го носат коронавирусот? Во моментов на коронавирус (COVID-19) е на ум на сите во многу земји но пополека се намалува ширењето на вирусот.За многу земји ширум светот летото веќе е започнато што значи една работа … комарците се вратија.Како познати носители на болести некои луѓе се прашуваат дали комарците можат да шират коронавирус на луѓето?Комарците не го пренесуваат […]Read More

Вештачка Интелигенција

Вештачката интелигенција може да открие преку глас ако некој е

Вештачката интелигенција може да открие преку глас ако некој е болен Сите добро знаеме каков е гласот на лицето со тешка настинка. Дали би препознале како звучи лицето кое страда од некоја болест? Најверојатно не. Научниците веруваат дека алгоритмите и вештачката интелигенција наскоро ќе можат да откријат знаци на болеста.Секој наш внатрешен орган е еден вид […]Read More

Хардвер

Маска за лице со вграден LED екран за дополнителен ефект

Маска за лице со вграден LED екран за дополнителен ефект Комбинацијата на мода и технологија донесе нова форма на заштитна маска која покрај тоа што штити од инфекција може да биде и средство за пренесување пораки до оние околу вас. Бидејќи модата технологијата и научната заедница беа погодени од пандемијата на коронавирус во последните неколку […]Read More

Наука

Може ли вашиот Fitbit или Apple Watch да ги детектираат

Може ли вашиот Fitbit или Apple Watch да ги детектираат симптоми на COVID-19? Фитбитот и другите уреди што се носат обично се поврзани со вежбање се изучуваат како начини да се идентификуваат луѓето кои се потенцијално заразени со ХОВИД-19 пред да се појават симптоми кога незнаат да можат да ја шират болеста. Промените во отчукувањата […]Read More