Tags :Intel

Хардвер

Intel Xe DG1 GPU пристигнува во текот на оваа година.

По пауза од 20 години, Intel се враќа на пазарот на засебните графички карти. Компанијата својот GPU колективно наречен Intel Xe го подели во четири категроии: LP (low-power), HPG (high-performance gaming), HP (high-performance) и HPC (high-performance compute). DG1 е актуелниот LP производ на компанијата и има неколку имиња. Како карта за програмерите, го носи името FG1 […]Read More

Новости Хардвер

Intel го продава својот бизнис со SSD за 9 милијарди

Уште една голема промена за Intel. Intel го продава својот бизнис со SSD на SK Hynix во зделка вредна 9 милијарди долари, со што производителот на чипови ќе излезе скоро целосно од бизнисот со флеш меморија и складирање – освен технологијата за врвна меморија Optane на Intel. Договорот вклучува деловни NAND SSD, компоненти и обланди […]Read More

Хардвер

AMD ќе се натпреварува со Intel Comet Lake

AMD стана вистински конкурент на Intel За прв пат по години, AMD стана вистински конкурент на Intel и продолжува да ги користи технолошките потешкотии на својот конкурент. Трите генерации на Ryzen процесори и овозможија на компанијата да биде доминантен фактор. За неколку квартали, AMD агресивно ја зајакнува својата позиција и планира да ги воведе долго […]Read More

Хардвер

Intel ја претстави 11-тата генерација на процесори

Tiger Lake и новата марка Evo Intel ја претстави новата, 11-та генерација на процесори Core серии за лаптопи. Моделите се базираат на микроархитектурата Willow Cove, а кодното име на чиповите е Tiger Lake. Заедно со нив, Intel го претстави и новиот бренд Evo. Процесорите ја користат технологијата SuperFin на Intel. Тоа ќе обезбеди зголемена изведба […]Read More

Хардвер

Intel ќе воведе XE видео картичка за гејмерите

Видео картичка за гејмерите со GDDR6 меморија и Ray Tracing Intel најмалку две години активно развива нова графичка архитектура. Плановите на компанијата вклучуваат воведување хардвер Xe наречен Xe-HPG оптимизиран за игри. Стратегијата на технолошкиот гигант со серија XPG вклучува понуди од средната класа, како и оние за ентузијастичките гејмери. Платформата се заснова на три клучни […]Read More

Хардвер

Дали е Intel подготвен да заработи пари на Optane?

Дали е Intel подготвен да заработи пари на Optane? За време на последната објава за заработка на Интел компанијата обезбеди информации за да се посочи дека 3D XPoint што Intel го продава како Optane меморија можеби конечно достигна пауза. Ова е голема вест за новите свет во меморијата,бидејќи се верува дека компанијата го субвенционира производството на […]Read More

Хардвер

Intel и MediaTek ќе направат 5G лаптопи подостапни

Intel ќе објави 5G лаптопи по ефтина цена Intel се откажа од можноста да направи 5G модеми за паметни телефони и ги насочи своите напори на лаптопите. Сепак, се појавија проблеми што и овозможија на AMD да започне агресивно да го проширува својот пазарен удел на штета на компанијата. Компанијата има развиено стратегија за постепено […]Read More

Хардвер

iMac со нови Intel процесори и SSD дискови

Apple ја објави надградбата на своите iMac компјутери Најголема надградба секако претставува опцијата за конфигурирање на компјутерите со 10. генерација на Comet Lake Core i9 процесорот со 10 јадра, а тука се и опциите со шест или осум јадра. Apple истакнува дека надградбата на десетјадрениот CPU донесува 65% побрзи перформанси. Кога е во прашање GPU, […]Read More

Хардвер

Intel претстави поевтина верзија на Core i9-10900K

Intel претстави побавна и поевтина верзија на Core i9-10900K процесорот Преку новиот Core i9-10850K процесор, Intel на корисниците им овозможува пониска цена за i9-10900K без речиси било какви компромиси. Поминаа скоро три месеци откако Intel ги лансираше своите процесори на Comet Lake-S, а сега додава производ во составот: Core i9-10850K. Овој чип нуди токму она […]Read More

Хардвер

Intel ќе ја претстави новата генерација на графички

Intel следниот месец ќе ја претстави новата генерација на графички Intel е подготвен да ја претстави својата следната генерација на графички архитектури, со кодно име Xe, со своите процесори на Tiger Lake. Сепак, неодамнешниот твит од Интел би посочил дека компанијата планира да ги детализира своите графички за следната генерација следниот месец. Графичката архитектура Intel […]Read More