Tags :technology

Вештачка Интелигенција

Boston Dynamics започнаа со продажба на роботи

Првиот робот е Spot, пуштен е во продажба во Европа Boston Dynamics е компанија која со години привлекуваше големо внимание со своите импресивни концепти за робот. Паметните машини имаат нетрадиционален дизајн, но тие исто така можат да извршат многу физички активности и да надминат разни пречки. Најдобриот робот на компанијата е несомнено Spot, кој видовме […]Read More

Wearable Технологија

TCL направи паметен часовник

Дизајниран за постари лица Компанијата TCL, исто така, одлучи да ја прошири својата понуда, па го претстави новиот паметен часовник наречен TCL MoveTime Family Watch, креиран баш за постарите граѓани. Овој уред има функции како следење на активности, препознавање на пад, следење на отчукувањето на срцето, како и можност за телефонирање без употреба на рацете. Исто […]Read More

Хардвер

Samsung го претстави домашното кино The Premiere

The Premiere е прв проектор од овој вид Компанијата Samsung Electronics на неодамна одржаната виртуелна конференција Life Unstoppable го најави The Premiere – новиот 4K Ultra Short Throw ласерски проектор. Благодарение на големиот формат за прикажување на слика, овој ултрамодерен проектор на корисниците им овозможува кино искуство на гледање филмови од удобноста на домот. The Premiere е новиот врвен […]Read More

Wearable Технологија

OnePlus ќе претстави паметен часовник до крајот на 2020

OnePlus продолжува да влегува во нови сегменти на пазарот Сепак, OnePlus продолжува да влегува во нови сегменти на пазарот со премиерата на сопствената серија на паметни телевизори. Следната нишка на пазарот во која компанијата сака да има присуство се паметните часовници. Преносливите уреди регистрираат се поголема продажба и желбата на OnePlus да игра активна улога […]Read More

Wearable Технологија

Fitbit го објави својот нов смарт часовник со ECG

Fitbit додаде три нови паметни часовници Трите паметни часовници се карактеризираат со цени што одговараат на сите буџети и списокот со карактеристики варира во зависност од моделот за кој ќе одлучите. Компанијата ветува знаменитости на Sense, карактеристики како ЕCG, брзо полнење и многу повеќе. Fitbit имаше зафатена година и покрај глобалната пандемија. Компанијата го лансираше […]Read More

Хардвер

Што ќе претстави Huawei на 3ти септември

Технолошката изложба ќе се одржи помеѓу 3 и 5 септември Huawei продолжува да биде исклучително активен во мобилната индустрија. Следниот премиум смартфон на компанијата нема да биде достапен пред крајот на септември. Huawei планира да има силно присуство на IFA 2020. Технолошката изложба ќе се одржи помеѓу 3 и 5 септември под засилени безбедносни мерки. […]Read More

Wearable Технологија

Oculus ќе се користи преку Facebook

Од 2023 Oculus само со Facebook профил Начинот на кој ова ќе биде остварено е следниот. Корисниците кои имаат Facebook и Oculus профили најпрво ќе добијат порака за спојување на профилите. Ако корисникот одбие да го направи ова може да продолжи да го користи профилот како што е, до 2023. Facebook најави дека од 2023 […]Read More

Wearable Технологија

Apple спрема Watch SE модел

За следната година наводно го спремаат Apple Watch SE Повеќето мобилни компании во вториот квартал бележеа минуси, но Apple реализираше раст од продажбата на своите телефони, најмногу на крилата на големата побарувачка за моделот SE. За следната година така наводно го спремаат Apple Watch SE на кој би требало да применат слична тактика, како и […]Read More

Wearable Технологија

Huawei Watch GT 2 Pro ќе биде претставен со Huawei

Премиерата на Huawei Mate 40 е долгоочекуван настан Премиерата на Huawei Mate 40 е долгоочекуваниот настан кој ќе биде поврзан со премиерата на неколку други привлечни уреди. Компанијата, исто така, доби регионални сертификати во различни земји низ целиот свет на претстојниот смарт часовник. Овој модел е означен во базата на податоци како „VID-B19“, но се […]Read More

Wearable Технологија

Еве како ќе изгледа Google Pixel Watch

Google развива свој оперативен систем за паметни часовници Гугл развива свој оперативен систем за паметни часовници, кој се нарекува Wear OS, но барем засега се воздржува од премиерата на сопствениот хардвер. Способноста на компанијата да воведе Pixel Watch веќе долго време беше предмет на шпекулации, особено откако Google го купи Fitbit за 2,1 милијарди долари. […]Read More