Tags :NASA

Наука

Hubble објави нови слики од Јупитер

Како изгледа бура на Јупитер Вселенскиот телескоп Hubble направи нови фотографии со висока резолуција од Јупитер. NASA објави нови фотографии од Јупитер, а на кои се гледа планетата и нејзината ледена месечина Европа. Фотографиите се направени на 25 август, кога Јупитер беше оддалечен 656 милиони километри од Земјата. На фотографиите се гледа бела бура во […]Read More

Наука

Dynetics, конкурент на Starship на SpaceX

Dynetics ја заврши својата изградба во рок од три месеци Dynetics Inc обезбеди ажурирања на својот систем за човечко слетување за договорот за слетување лунар на NASA денес. Компанијата е една од тројцата на кои им беа доделени дозволи од вселенската агенција во април за изградба на возила за слетување, кои ќе бидат клучен дел […]Read More

Наука

Можен знак за живот пронајден на Венера

На Венера е откриен фосфин Атмосферата на Венера содржи траги од фосфин, гас што може да се припише на живите организми на Земјата, објавија научниците. Состојбите на Венера често се опишуваат како пеколни, бидејќи таму дневната температура е доволно висока за да се раствори оловото, а атмосферата е скоро целосно составена од јаглерод диоксид. Група […]Read More

Наука

NASA ќе купува Месечев прав

Од приватните компании NASA објави дека ќе почне кампања за купување камења, прав, песок и други материи од Месечината, од приватните компании, кои имаат свои мисии таму. Американската Национална воздушно-вселенска агенција би го купила сѐ тоа за да го користи во истражувања. Целта на кампањата е и, како што се наведува – поддршка на идните […]Read More

Наука

Месечината ‘рѓосува поради Земјата

На Месечината се појавила рѓа Имено, ‘рѓата на Месечината не би требало да биде можна бидејќи таму нема кислород, што е еден од двата основни фактори што ја предизвикуваат. Другиот е водата. Индиското лунарно вселенско летало Чандрајан-1 кружел околу Месечината во 2008 година и собра податоци што до денес придонеле за многу откритија, вклучувајќи го […]Read More

Наука

Вселенското летало на NASA ќе открие дали месечината на Јупитер

Вселенското летало на NASA ќе открие дали месечината на Јупитер е пригодна за живот Прво вселенско летало посветено на истражувањето на природниот сателит на Јупитер – Европа, ќе биде комплетирано до 2023 – и ќе пронајде дали може животот да опстои на оваа месечина. Вода, енергија и хемија. Европа ги има сите потребни состојки за […]Read More

Наука

Телескопот Hubble сними експлозија на ѕвезда

Снимените остатоци на ѕвездата е оддалечени близу 2.400 светлосни години Експлодираната ѕвезда била значително поголема од Сонцето, отприлика 20 пати. Откако експлодирала, остануваат нејзините остатоци, а во овој случај тие се емитирани на оддалеченост од 60 светлосни години. Со вселенскиот телескоп Hubble се воочени остатоци од звезда за која се претпоставува дека експлодирала пред 10.000 […]Read More

Наука

Кометата Neowise преживеала блиска средба со Сонцето

Кометата првпат беше забележана овој март По 6.800 години нашите потомци, доколку сè уште живеат на Земјата, може да очекуваат повторна посета на кометата Neowise. Оваа комета со ширина од 5 километри се чини дека го преживеала неодамнешното патување околу Сонцето. Ова беше откриено благодарение на нова фотографија направена одблизу, со помош на вселенскиот телескоп […]Read More

Наука

Следете го Persoverance Rover на НАСА во реално време на

Следете го Persoverance Rover на НАСА во реално време на пат кон Марс Последниот носач на НАСА, лансиран на Марс,Persoverance беше лансиран на 30 јули и треба да пристигне на својата дестинација во февруари следната година.Пред да влезе во марсовата атмосфера се надеваме безбедно и меко слета во езерото Кратер сондата „Марс 2020“ што го […]Read More

Наука

Граѓанските научници откриваат десетици нови космички соседи во податоците на

Граѓанските научници откриваат десетици нови космички соседи во податоците на НАСА Никогаш не сме сретнале некои од најблиските соседи на Сонцето досега.Во една нова студија,астрономите известуваат за откритието на 95 предмети познати како кафеави џуџиња, многу во рок од неколку десетина светлосни години од Сонцето. Тие се надвор од Сончевиот систем,затоа не доживувајте топлина од […]Read More