Tags : Phones

Колку телефоните зрачат: Дали навистина се толку опасни?

Се проценува дека има скоро пет милијарди корисници на мобилни телефони во светот. Затоа, не смееме да го занемариме влијанието што тие го имаат врз нашето секојдневно функционирање, но и врз нашето здравје. Различни видови на електромагнетни бранови Треба да се заштитиме од зрачење, какво и да е. Сепак, за да знаеме од што се […]Прочитај повеќе

Продажбата на 5G телефони ќе надмине 278 милиони

До крајот на 2020 година Пазарните набудувачи од Canalys го објавија својот последен извештај, кој ги следи актуелните трендови на пазарот на паметни телефони. Водечки заклучок е дека големиот интерес за технологијата 5G ќе биде движечка сила за целата мобилна индустрија во 2020 година. Специфичните прогнози на Canalys предвидуваат дека 278 милиони паметни телефони ќе […]Прочитај повеќе

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro

Xiaomi се подготвува да претстави нов смартфон Се работи за моделот Mi 10T Pro со главна камера од 108 MP, батерија од 5.000 mAh и екран со фреквенција на освежување од 144 Hz. Според досегашниот извештај, овој уред се очекува до крајот на септември, а најверојатно ќе има 6,67-инчен IPS LCD екран со резолуција од […]Прочитај повеќе

iPhone 12 Pro Max ќе биде првиот со 6GB RAM

Првиот паметен телефон на Apple со 6 GB RAM меморија Apple работи напорно на новата серија паметни телефони, која најверојатно ќе биде претставена во октомври. Компанијата развива четири различни верзии на iPhone 12, сите модели ќе имаат OLED дисплеј, 5nm процесори и ќе поддржуваат 5G технологија. Сега разбираме уште повеќе детали за хардверот на еден […]Прочитај повеќе

Sony Xperia 5 II ќе се продава во Европа за

Новиот луксузен модел на Sony Sony продолжува да се фокусира на воведување на елегантни ултра-тенки паметни телефони кои се оптимизирани за игри и фотографирање преку мобилен телефон. Новиот луксузен модел на компанијата, исто така, дополнително го развива овој концепт, бидејќи Sony Xperia 5 II нуди прилично солидна комбинација на карактеристики. Љубителите на игри ќе можат […]Прочитај повеќе

MediaTek продаде 26% од процесорите за телефони

MediaTek може да се пофали со 26% од целата продажба за кварталот Аналитичарите од Counterpoint Research сега го објавија својот последен извештај, кој го следи развојот на пазарот за мобилни процесори за паметни телефони. Податоците го опфаќаат вториот квартал и покажуваат дека разликата помеѓу Qualcomm и MediaTek е прилично минимална и е изразена во три […]Прочитај повеќе

Samsung ќе поседува 80% од бизнисот со флексибилни телефони

Конкуренцијата за флексибилни паметни телефони само ќе се продлабочи Samsung и Huawei се најактивните производители во развојот на флексибилни паметни телефони во последните две години.Треба да ја споменеме и Motorola, која вдахна нов живот во класичниот дизајн „Clamshell“ со Motorola Razr (2019). Големиот интерес на потрошувачите го натера Samsung да го претстави својот сопствен конкурент […]Прочитај повеќе

Која ќе биде цената на Samsung Galaxy S21 Ultra

Детали за цената на Samsung Galaxy S21 Ultra Samsung не се очекува да воведе паметни телефони од премиум сегментот во месеците што преостануваат до крајот на 2020 година. Долгоочекуваните наследници на Samsung Galaxy S20 нема да бидат откриени до првиот квартал на 2021 година. Сепак, првите детали за подобрувањата на претстојните уреди веќе започнаа да […]Прочитај повеќе

Официјално e претставен LG Wing

Смартфонот со два ротирачки екрана LG во изминатите неколку години имаше телефони со два екрана како што сеG8X ThinQ и Velvet, но новиот модел под името Wing е поинаков. Се работи за првиот уред под LG брендот „Explorer Project“. Смартфонот има два OLED дисплеја, првиот е стандарден 6,8-инчен главен екран без рамки и засек, а […]Прочитај повеќе

Google го откри датумот за Pixel 5

Google веќе ги најави Pixel 4a 5G и Pixel 5 на почетокот на минатиот месец Судејќи според поканите, компанијата планира да објави многу производи, вклучувајќи и нови Pixel телефони, Chromecast од следната генерација и нов паметен звучник. Иако Google веќе ги најави Pixel 4a 5G и Pixel 5 на почетокот на минатиот месец, деталите беа нејасни – се споменуваше […]Прочитај повеќе