Tags :SpaceX

Наука

Dynetics, конкурент на Starship на SpaceX

Dynetics ја заврши својата изградба во рок од три месеци Dynetics Inc обезбеди ажурирања на својот систем за човечко слетување за договорот за слетување лунар на NASA денес. Компанијата е една од тројцата на кои им беа доделени дозволи од вселенската агенција во април за изградба на возила за слетување, кои ќе бидат клучен дел […]Read More

Наука

SpaceX ќе лансира турски сателит

SpaceX ќе лансира турски сателит, четврти во земјата Али Таха Коч, шефот на претседателската канцеларија за дигитална трансформација на земјата, во вторникот изјави дека сателитот го градат Airbus Defense and Space, пионер во воздушната технологија. „Со Türksat 5A, Турција ќе има област на покривање што ги опфаќа Блискиот исток, Европа, Северна Африка и Јужна Африка“, […]Read More

Наука

SpaceX успешно изведе второ тестирање на Starship

Прототипот за ракетата Starship достигна висина од 150 метри Прототипот достигна висина од 150 метри на тест-лансирањето во Бока Чика, Тексас. Ова беше втор успешен тест во изминатиот месец. SpaceX на 4 август изведе малку поинаков скок на прототипот SN5 Starship. Овојпат огромната структура од нерѓосувачки челик се подигна од лансирната рампа и зад себе […]Read More

Наука

SpaceX ја лансира првата ракета од Флорида

SpaceX ја лансира првата ракета од Флорида Спејс Икс лансираше друга ракета од Флорида но ова возило тргна по поинаков вид на патека од повеќето летови од Источниот брег. Наместо да се упати кон исток по лансирањето како што прават повеќето мисии во Флорида ракетата Сокол 9 на Спејс Икс се упати кон југ по […]Read More

Наука

Elon Musk повторно се запиша во историјата

Една иста ракета ја искористи 6 пати Во рамките на лансирањето во ниската земјина орбита се испратени 58 сателити на Starlink, кои треба да им се придружат на стотиците кои се испратени претходно за да се создаде една мрежа на сателитски интернет. Освен сателитите на Starlink, на ракетата Falcon кон вселената полетале и три сателити […]Read More

Наука

Второто учество на сателитското возење во вселената „SpaceX Starlink“

Второто учество на сателитското возење во вселената „SpaceX Starlink“  SpaceX се подготвува да ја започне својата следна група на сателити на Starlink во орбитата за постојано растечката широкопојасна Интернет-компанија на компанијата и може да ја гледате во живо преку Интернет.  Во вторник 18 август ракетата компанија со седиште во Калифорнија ќе лансира 58 сателити „Старлинк“ и три сателити на планетата […]Read More

Наука

SpaceX направи важен чекор кон својата мисија на Марс

Амбициозните планови на SpaceX Амбициозните планови на SpaceX за колонизација на просторот не се тајна, бидејќи компанијата агресивно продолжува да ги постигнува своите цели. Пред само неколку дена се случи уште еден успешен тест, овој пат поврзан со петтиот прототип на вселенското летало Starship. Starship SN5 успеа да се искачи на висина од 150 метри […]Read More

Наука

SpaceX лансираше ракета со интернет сателити

SpaceX лансираше ракета со интернет сателити Starlink Starlink е нова генерација сателитски систем којшто, ако успешно заработи, може да обезбедни широкопојасен пристап до интернет за многу луѓе низ целиот свет. Претходната партија од 58 сателити беше испратена во орбитата на 13 јуни. Покрај сателитите, ракетата треба да изнесе две мали вселенски апарати за далечинско сондирање […]Read More

Наука

Прототип на идната ракета „SpaceX’s“Starship

Прототип на идната ракета „SpaceX’s“Starship Само два дена откако ги вратиле првите астронаути на Земјата  SpaceX двајцата успешно  летале прототип на својата ракета во следната генерација во длабочина во јужниот дел на Тексас испраќајќи го возилото до 500 метри и потоа го спушти надолу на Земјата.Тоа е најголемата тест верзија на масивниот вселенски брод за да […]Read More

Наука

Двајцата астронаути на Space Ex слетуваат на Земјата

Двајцата астронаути на Space Ex слетуваат на Земјата SpaceX и НАСА ја направија историјата уште еднаш.По 62 дена во вселената астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли слетаа на земјата.Двајцатаастронаути заминаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја капсулата Dragon Dragon Crew Dragon на приватната компанија Space Ex  на Илон Маск. сжСо што […]Read More