Tags :YouTube

Социјални Медиуми

YouTube воведе НОВИ ПРАВИЛА и тоа нема да им се

YouTube има нови правила, кои најверојатно нема да им се допаднат на креаторите на содржини. Имено, кога рекламата се прикажува на оваа платформа, оние на чие видео се рекламите, обично заработуваат од неа. Сепак, новите правила велат дека Youtube ќе може да прикажува дури и повеќе реклами отколку порано, и дека ќе плаќаат помалку за […]Read More

Социјални Медиуми

Youtube носи 5 милијарди долари приходи од реклами, бидејќи Alphabet

Матичната компанија Alphabet објави подобри од очекуваните резултати за приходите од третиот квартал. Приходите од третата четвртина на матичната компанија Google, Alphabet, се зголемија за 14 проценти во однос на претходната година, предводена од скок на приходите од рекламирање и за Google и Youtube. YouTube донесе 5 милијарди долари приходи од рекламирање во третиот квартал […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram и TikTok стануваат минато: Нова социјална мрежа расте побрзо

Новата видео-платформа YurOn ги поврзува своите корисници на нов начин, користејќи т.н. поврзани видео разговори. Овој разговор функционира така што корисниците кои поставуваат прашања и одговараат на нив преку кратки видеа. За само неколку месеци од неговото лансирање, YurOn привлече над 5.000 корисници, кои денес поминуваат повеќе време на таа социјална мрежа отколку на Twitter. […]Read More

Новости Софтвер

YouTube Music сега им овозможува на бесплатните корисници да емитуваат

Она што беше вознемирувачко ограничување, сега е историја. Ако сте решиле да не плаќате за YouTube Music, но сепак сте се нашле себеси како ја користите услугата како облак-шкаф за поставените песни, сега можете да ја емитувате таа содржина на уредите и звучниците низ вашиот дом. Првично, само премиум претплатниците можеа да дадат – ограничување […]Read More

Хардвер

Google ќе ви го даде новиот Chromecast бесплатно ако платите

Но, само за прв пат претплатници на YouTube TV. Google само што објави нов Chromecast вчера, а компанијата веќе нуди добра зделка за еден – сè што треба да направите е да се пријавите на YouTube TV и да платите за еден месец од услугата. Доколку сакате да ја искористите зделката, треба да имате пристап […]Read More

Социјални Медиуми

YouTube Shorts ќе биде конкурент на TikTok

Новата опција наречена YouTube Shorts Во последните месеци, формата за кратко споделување видео во времетраење од 15 секунди, воведена од TikTok, стана многу популарна. Неверојатниот успех на апликацијата и фактот дека помина над 2 милијарди инсталации за водечките платформи не може да останат незабележани од Google. Компанијата сега е подготвена со новата опција наречена YouTube […]Read More

Социјални Медиуми

Youtube сопира повеќе видеа

Youtube сопира повеќе видеа Како што предвидуваше најверојатнo ќе се случи Јутјуб отстрани повеќе видеа во второто тримесечје од 2020 година отколку што било досега, бидејќи компанијата се потпираше повеќе на својот алгоритам наместо на повеќето свои модератори на содржина. Тоа е според извештајот за спроведување на упатствата на Заедницата , компанијата објавена во вторникот што покажува дека однела повеќе од 11,4 […]Read More

Социјални Медиуми

Изложени 235 милиони TikTok, Instagram и YouTube профили

Корисниците во опасност по повредата предизвикана од Web Scraping Да се ​​задржиме безбедни на Интернет е дефинитивно нешто што треба да го направиме. Како и да е, секогаш ќе има повреда што предизвикува многу проблеми. Денешниот извештај зборува за тоа како се случи огромна повреда кога 235 милиони профили на корисници на луѓе кои користат […]Read More

Социјални Медиуми

YouTube отстрани 2 милиони канали

YouTube отстрани 2 милиони канали и над 50 милиони видеа Во периодот од јануари до март годинава, YouTube отстранил 1.975.135 канали и со тоа избришале повеќе од 51 милиони видеа од платформата. Во 87,5% од случаите, каналите биле отстранети поради обид за измама, спам или објавување содржина што ги довела во заблуда корисниците. YouTube брише […]Read More

Социјални Медиуми

Google повлекува 2.500 канали на Youtube поврзани со Кина

Google вели дека избришал повеќе од 2.500 канали на YouTube врзани за Кина, како дел од нејзините напори да ја уништи дезинформацијата на платформата за видео споделување. Компанијата позната како Alphabet соопшти дека каналите биле отстранети помеѓу април и јуни како дел од нашата тековна истрага за координирани операции за влијание поврзани со Кина.Каналите главно објавуваа „спам, не-политичка […]Read More