Tags :Huawei

Софтвер Телефони

И APPLE КАКО HUAWEI ГО НАПУШТА GOOGLE: iPhone и другите

Ситуацијата е слична во повеќе сегменти отколку што мислат обичните корисници. Apple веќе објави дека ќе го забрза развојот на т.н. Apple пребарувач, кој ќе ви овозможи да се ослободите од влијанието на Google, но и дополнително да го зајакнете вашиот екосистем на Apple. Според претходните информации, кои може да се читаат на Интернет со […]Read More

Хардвер

AMD доби лиценца за снабдување на хардвер за Huawei

Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија Само пред неколку дена истече рокот за Huawei да снабдува хардвер со американска технологија. Санкциите на американската влада ефективно ја исклучуваат компанијата од синџирот на снабдување. Санкциите против компанијата сепак значат дека тие веќе не можат да купуваат и да нарачуваат […]Read More

Хардвер

Безжично полнење на уреди од далечина

Huawei патентираше нова технологија Huawei тестира многу концепти со кои се обидува да ги подобри своите уреди. Не треба да заборавиме дека Huawei доминира и во сегментот на телекомуникациска опрема и е компанија со сериозни позиции во промоција на 5G технологијата. Санкциите на американската влада не ја спречуваат Huawei да биде креативна во своите производи. […]Read More

Хардвер

Новите модели на Huawei MateBook X и Huawei MateBook 14

Нудат ажурирани процесори и поддршка за Wi-Fi 6 Huawei MateBook X и Huawei MateBook 14 се новите додатоци во портфолиото за компјутери на компанијата. Со тежина од само 1 кг, MateBook X има најголема дебелина од само 13,6 мм и е помал од листот А4. Доаѓа со 3K Infinite FullView дисплеј, скоро без рамка, поддршка […]Read More

Софтвер

Huawei ќе го лансира Harmony софтверот следната година

Huawei планира да отвори бета верзија за Harmony OS Huawei Technologies ќе го лансира својот мобилен оперативен систем Harmony во паметните телефони веќе следната година, изјави шефот за деловната активност на компанијата со потрошувачки уреди. Harmony OS се смета од компанијата за своја шанса да го замени оперативниот систем на Google – Android. Huawei го […]Read More

Софтвер

Huawei го претстави EMUI 11

Официјално беше презентиран интерфејсот EMUI 11 Кинескиот производител веќе ја започна долгоочекуваната конференција за развивачи на Huawei (HDC) со програмери. За време на конференцијата, официјално беше презентиран интерфејсот EMUI 11, кој ќе им понуди на корисниците голем број нови функционалности. Измените ја вклучуваат популарната опција „Always-On-Display (AOD)“, која ќе вклучува дополнителни опции за прилагодување. EMUI […]Read More

Wearable Технологија

Новите уникатни слушалки Huawei FreeBuds Pro

FreeBuds Pro ќе располагаат со поголема батерија Huawei на 10 септември одржи нов промотивен настан на кој претстави повеќе додатоци за смартфон и нови лаптопи. Меѓу аксесоарите претставени беа новите безжични слушалки Huawei FreeBuds Pro. Според досегашните информации Huawei FreeBuds Pro ќе располагаат со поголема батерија со капацитет од 52.5mAh која ќе обезбеди повеќе часови на активна работа […]Read More

Wearable Технологија

Откриен е дизајнот на Huawei Watch Fit

Официјалните фотографии го откриваат дизајнот на паметниот часовник Дисплеите на повеќето паметни часовници се или кружни или квадратни. Huawei планира да го промени овој тренд со својот нов модел Watch Fit. Новиот часовник ќе користи правоаголен дисплеј, што ќе донесе многу други придобивки за уредот. Huawei Watch Fit ќе има 1,64-инчен AMOLED дисплеј со малку […]Read More

Хардвер

Што ќе претстави Huawei на 3ти септември

Технолошката изложба ќе се одржи помеѓу 3 и 5 септември Huawei продолжува да биде исклучително активен во мобилната индустрија. Следниот премиум смартфон на компанијата нема да биде достапен пред крајот на септември. Huawei планира да има силно присуство на IFA 2020. Технолошката изложба ќе се одржи помеѓу 3 и 5 септември под засилени безбедносни мерки. […]Read More

Софтвер

Дали Huawei наскоро ќе го воведе Harmony OS

Harmony OS е оперативен систем кој го разви Huawei Концептот на овој софтвер е да стане алтернатива на Windows на долг рок. Затоа, оперативниот систем Harmony е создаден да се користи од различни уреди, вклучувајќи смарт часовници, лаптопи, компјутери, па дури и автономни автомобили. Еден од првите уреди на пазарот што ќе се заснова на […]Read More