Tags :Google

Новости Софтвер

Google ќе брише ДОКУМЕНТИ ОД НЕГОВИТЕ УСЛУГИ: Еве зошто и

Од 1 јуни 2021 година, новите правила ќе важат за просторот за складирање што сега го користат во Gmail, Google Drive или Google Photos. Google неодамна објави нови правила во врска со меморискиот простор за сметките на Google, кои ќе стапат на сила следната година. Од 1 јуни 2021 година, новите правила ќе важат за […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Google и Youtube повторно паднаа ! Што се крие позади

Услугите на Google, YouTube и Gmail денес беа паднати околу 45 минути, а проблемот го пријавија голем број корисници од Европа, но и од целиот свет. Сè започна околу 12,45 часот кога корисниците ширум светот, вклучително и Македонија, започнаа да пријавуваат проблеми со работењето на нивната омилена услуга за споделување видео на Интернет. Повеќето корисници […]Read More

Вештачка Интелигенција Новости

Google подготвува еден куп иновации – емотикони, аудио книги, но

Во текот на следните неколку недели, Google ќе објави неколку нови промени во софтверот што ќе ја подобрат навигацијата, ќе го зајакнат Gboard, ќе ја олеснат гласовната контрола, ќе ги истакнат аудио книгите на Google Play и конечно ќе помогнат во споделувањето податоци со околните уреди. Конечно, Google ќе го направи Android Auto достапен во […]Read More

Софтвер Телефони

И APPLE КАКО HUAWEI ГО НАПУШТА GOOGLE: iPhone и другите

Ситуацијата е слична во повеќе сегменти отколку што мислат обичните корисници. Apple веќе објави дека ќе го забрза развојот на т.н. Apple пребарувач, кој ќе ви овозможи да се ослободите од влијанието на Google, но и дополнително да го зајакнете вашиот екосистем на Apple. Според претходните информации, кои може да се читаат на Интернет со […]Read More

Социјални Медиуми

Youtube носи 5 милијарди долари приходи од реклами, бидејќи Alphabet

Матичната компанија Alphabet објави подобри од очекуваните резултати за приходите од третиот квартал. Приходите од третата четвртина на матичната компанија Google, Alphabet, се зголемија за 14 проценти во однос на претходната година, предводена од скок на приходите од рекламирање и за Google и Youtube. YouTube донесе 5 милијарди долари приходи од рекламирање во третиот квартал […]Read More

Новости Софтвер

Google тестира паметни дисплеи кои се активираат без wake word.

Близината го заменува изговарањето „Hey, Google“. Новата опција што е интерно тестирана на Google може да ја отстрани потребата да се каже „Hey, Google“ пред да се искажат команди на паметните дисплеи на Nest Hub Наместо тоа, функцијата со кодно име „Blue Steel“ може да му овозможи на уредот едноставно да го почувствува вашето присуство […]Read More

Социјални Медиуми

Eric Schmidt, кој го купи YouTube premium, смета дека социјалните

Поранешниот извршен директор на Google, исто така, се чини дека смета дека антимонополскиот удар започнува само со 100 процентен удел на пазарот. Поранешниот извршен директор на Google и извршен претседател одлучи дека социјалните мрежи се „засилувачи за идиоти“. По целосниот цитат, : „Контекстот на социјалните мрежи да служат како засилувачи за идиоти и луди луѓе […]Read More

Вештачка Интелигенција Новости

Google ги олеснува локациите за гласање во САД преку Search

‘Hey Google, каде гласам?’. Google додава нови изборни карактеристики на својот гласовен асистент, „Google Search“ и „Google Maps“, за да им олесни на граѓаните на САД да најдат локации за гласање пред изборите следниот месец Во „Google Search“, пребарувања како „локации за предвремено гласање“ и „кутии за испуштање на гласачки ливчиња близу мене“ ќе дадат […]Read More

Новости Софтвер

Новата опција „hum to search“ на Google може да ја

Конечно пронајдете ја вашата најнова ушна буба. Google денес додава нова опција „hum to search“ на своите алатки за пребарување што ќе ви овозможи да ја потпевнувате (или ќе свиркате или пеете) досадната песна што ви е заглавена во главата, а потоа користете техники за машинско учење за да се обидете да ја идентификувате. Новата […]Read More

Вештачка Интелигенција Новости Софтвер

Пребарувањето на Google добива нови алатки за вештачка интелигенција за

Заедно со другите подобрувања. Google детално обелодени низа нови подобрувања на својот „Search“ настан што ќе го направи на својата основна услуга за пребарување Google во следните недели и месеци. Промените во голема мерка се насочени кон користење нови техники за интелигенција и машинско учење за да се обезбедат подобри резултати од пребарувањето за корисниците. […]Read More