Tags :Google

Вештачка Интелигенција Новости Софтвер Социјални Медиуми

„Помошникот на Google“ добива прилагодени кратенки за директна интеракција со

„Еј Гугл, испрати твит“ „Помошникот на Google“ станува сè поинтегриран со апликации од трети страни на телефони со Android. Google ја шири можноста за пребарување апликации, па дури и употреба на говорни команди за популарни задачи, како што се испраќање пораки, започнување работи или прелистување на вашата кошничка. Додека „Помошникот“ подржуваше отворање апликации преку говорни […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Врховниот суд ги презема Гугл и Оракл за последен пат.

Гугл против Оракл е веќе една деценија. Десет години откако Oracle прв го тужеше Google за кодот во платформата Android, двата технолошки гиганти конечно се соочуваат пред Врховниот суд. Оттогаш има три судења и две жалби. Во прашање се милијарди долари; многу милиони веројатно се потрошени на парада на искусни парничари, стручни сведоци и бизарни […]Read More

Интернет Новости Социјални Медиуми

Гугл ги забранува изборните реклами по затворањето на избирачките места

Компанијата се обидува да ги ограничи дезинформациите за исходот на гласањето. Google им забранува на рекламодателите да пуштаат реклами поврзани со изборите по денот на изборите. Во е-пошта до огласувачите, компанијата соопшти дека промената се должи на „невидениот“ број на гласови што ќе бидат преброени по 3-ти ноември, како што објави Аксиос. Додека победникот на […]Read More

Хардвер

Google ќе ви го даде новиот Chromecast бесплатно ако платите

Но, само за прв пат претплатници на YouTube TV. Google само што објави нов Chromecast вчера, а компанијата веќе нуди добра зделка за еден – сè што треба да направите е да се пријавите на YouTube TV и да платите за еден месец од услугата. Доколку сакате да ја искористите зделката, треба да имате пристап […]Read More

Софтвер

Ажурирањата на новата верзија на Wear OS започнаа

Google веќе ја започна дистрибуцијата на ажурирањето Google веќе вети дека ќе претстави нова надградба на Wear OS пред крајот на есента. Претстојното ажурирање ќе биде поврзано со објавувањето на Android 11 и ќе понуди голем број подобрувања. Ако имате паметен часовник кој е компатибилен со Wear OS, добро е да знаете дека Google веќе […]Read More

Вести

Siri го прави Google Assistant да изгледа глупо кога станува

Siri го прави Google Assistant да изгледа глупо кога станува збор за музика Кога луѓето дискутираат за дигиталниот гласовен асистент на смартфоните, таа дискусија скоро секогаш ги вклучува Google Assistant и Siri. Двата асистенти, кога ќе побарате пуштаат музика за вас, но интеракцијата е различна. Кога ќе му кажете на Siri да пушти одредена песна, […]Read More

Софтвер

Што е Google AdMob за Android и како работи

AdMob е популарен производ на Google AdMob е популарен производ на Google кој нуди паметно решение за генерирање приходи од мобилни апликации. Платформата нуди лесен начин за развивачите на софтвер да ги профитираат своите наслови со играње одредена количина на реклами. До сега, AdMob имаше статус на ексклузивна понуда за работната површина, но сега е […]Read More

Софтвер

Google Duo ќе биде достапен за телевизори со Android

Google постојано се обидува да ги оптимизира перформансите на своите апликации Социјалната изолација околу пандемијата го направи Google Meet еден од нивните најважни производи. Апликацијата за видео конференции е предмет на голем број ажурирања што обезбедија бесплатен пристап до врвни одлики. Google Meet исто така нуди поддршка за додатоци на Chromecast, што ви овозможува да […]Read More

Социјални Медиуми

Google Discover ќе се натпреварува со TikTok

TikTok собори голем број на рекорди во популарност Владата на САД постави рок за развивачите на ByteDance да го продадат деловното работење на апликацијата во земјата. Microsoft и Oracle се најверојатните кандидати за договорот. Сè додека овие проблеми продолжат, големите конкуренти на TikTok се обидуваат да ја искористат ситуацијата. Следната апликација која ќе се обиде […]Read More

Wearable Технологија

Pixel Buds на Google звучат значително подобро

Pixel Buds сега можат да исфрлат помоќен бас Google оваа недела изврши значајно ажурирање на фирмверот во своите слушалки на Pixel, додавајќи неколку нови функции на вистинските безжични ушни слушалки, вклучувајќи и поставка засилување на басот. Ажурираниот фирмвер, исто така, требаше да ги реши проблемите со поврзаноста и аудио напуштањето за кои се жалат некои […]Read More